Par matu transplantāciju kā iedarbīgāko metodi matu izkrišanas gadījumā. Intervija ar speciālisti Ilzi Runci
Daba ir apveltījusi cilvēkus ar matu rotu, tomēr ir reizes, kad šī rota iet mazumā, kas rada ne tikai diskomfortu pašam, bet arī jau kosmētiskus defektus. Tāpēc gadījumos, kad citas metodes vairs nelīdz, labs risinājums ir matu pārstādīšana jeb transplantācija, kas nodrošina ne tikai iespēju atjaunot un iegūt kuplu, dabisku un spēcīgu matu rotu, bet arī to saglabāt turpmāk.
Pieaugušam cilvēkam ir aptuveni 100 000 matu, dažam tie ir bagātīgi līdz pat sirmam vecumam, bet cits jau jaunībā sūkstās, ka matu rota ir diezgan plāna. Dabiski un neizbēgami mēs ikdienā zaudējam 50-200 savu matu, bet pastiprinātas matu izkrišanas iemesls var būt ne tikai dzīvesveids (stress, uzturs, matu kopšana u.c.), sievietēm - pēcdzemdību periods un arī veselības problēmas, bet arī ģenētika, kas vismaz 70% gadījumu nosaka, cik kulpu matu rotu mēs pārmantojam no saviem senčiem. Turklāt neatkarīgi no dzimuma - gan vīriešus, gan sievietes var piemeklēt pastiprināts matu zudums jeb matu izkrišana, kas jau sāk ietekmēt dzīves kvalitāti. Turklāt stiprajam dzimumam šī problēma ir izteiktāka, īpaši ap 30 gadu vecumu, jo šūnas kļūst nejūtīgas pret matu augšanai un atjaunotnei nepieciešamo hormonu. Ja novērojat pastiprinātu matu izkrišanu ilgstošā laika periodā, būtu ieteicams konsultēties ar ārstu.
Ja visas metodes izmēģinātas un nekas nelīdz, kā arī, ja matu izkrišana rada ne tikai diskomfortu pašam, bet ir jau arī vizuāli pamanāma, speciālisti iesaka matu pārstādīšanu jeb transplantāciju. Tā var noderēt gadījumos, kad nepieciešams atjaunot matu kuplumu, vai arī, ja ir jānoslēpj kādas rētas vai apdegumi. Turklāt ar pārstādīšanu iespējams atjaunot arī ūsu un bārdas biezumu un arī uzacu kuplumu. Pirms procedūras veikšanas nepieciešams konsultēties ar ārstu, kurš noteiks, vai un kā ir iespējams veikt pārstādīšanu, kā arī pārstādāmo graftu jeb matu folikulu daudzumu.
Lai gan Vārds „transplantācija” var saistīties ar ļoti sarežģītu medicīnisku manipulāciju, tomēr matu pārstādīšana nav ne tuvu tik sarežģīta un ir gluži nesāpīga procedūra. Mūsu klīnikā galvas matu, uzacu un bārdas un ūsu matiņu pārstādīšanu veic pēc mūsdienīgas un pasaulē augsti novērtētās FUE metodes (no angļu val.: follicular unit extraction). Tā ir bezrētu un bezšuvju matu transplantācijas metode, kuras laikā no donora ķermeņa daļas - parasti no galvas sāniem un aizmugures - tiek iegūtas atsevišķas matu folikulas jeb graftu kopums, ko veido aptuveni 1 – 4 matiņi. Pēc tam šīs atsevišķās folikulas tiek implantētas jeb „iestādītas” nepieciešamajās vietās manuāli vai motorizēti – ar īpaša aparāta palīdzību. Ievietojot matus pareizā leņķī un blīvumā, atbilstoši pacienta matu rotai, pēc procedūras tiek iegūts dabisks izskats. Matu pārstādīšanas materiālu var iegūt tikai no paša pacienta un diemžēl cita donora, pat tuvāko radinieku kā māsas vai brāļa, kuplāka matu rota pārstādīšanai nederēs. Tas ir sasitīts ar DNS, kas katram no mums ir unikāls, tādējādi organisms var noraidīt „iestādīto” matiņu kā svešķermeni. Ir veikti eksperimenti, pārstādot matus pat no identiskiem dvīņiem, kam ir līdzīgs DNS, bet arī tad nevarēja iegūt 100% labu rezultātu: kādam tie ieauga, citiem – ne. Tomēr interesanti ir arī tas, ka pārstādīt matus uz galvas iespējams no jebkuras citas matainās ķermeņa daļas - rokām, kājām, muguras, padusēm.
Pirms pārstādīšanas pacientam tiek veikta lokālā anestēzija, lai procedūra neizraisītu diskomfortu. Procedūras laikā pacients var atslābināties – sēdēt, klausīties mūziku, lasīt grāmatu, lietot portatīvo datoru vai skatīties televīziju. Izmantojot mikroķirurģiskus instrumentus, matu folikuli donorzonā tiek atdalīti no ādas, pēc tam, izmantojot speciālus instrumentus, izņemti un ievietoti zonās, kur nepieciešams. Pārstādot matus galvai, tiek pārstādīts viss grafts, kas satur 1-4 folikulus, līdz ar to, pārstādot procedūrā 1000 graftus, tiek pārstādīti līdz pat 2500 matiem. Procedūras laikā nav nekādu griezumu donora zonās, tāpēc iegūtās mikrorētiņas sadzīst un izzūd vidēji 7 dienu laikā. Īpaši rūpīgiem būtu jābūt pirmās trīs, četras dienas pēc procedūras, lai „iestādītais” matiņš ieaugtos, tāpēc šo dienu laikā transplantētajiem matiem nedrīkst skarties klāt, jo pastāv risks tos netīšām izraut ārā. Uz darbu pēc šādas procedūras var doties jau pēc pāris dienām, ja nejūtat diskumfortu, bet no aktīvas sportošanas, kā arī no baseina un pirts apmeklēšanas, kas izraisa spēcīgu galvas ādas svīšanu, būtu jāizvairās vismaz 10 dienas pēc procedūras. Turpretī pelde sālsūdenī ir iespējama jau sākot no 4. dienas pēc procedūras. Galvu pirmo reizi ir jāmazā 4. dienā pēc procedūras, speciālisti iedod pacientam speciālu saudzējošo šampūnu, ko izmantot galvas mazgāšanai pirmajās reizēs.
Procedūrā pārstādītie mati saglabāsies un vairs neizkritīs, jo no pakauša izņemtie mati ir izturīgi pret DHT hormonu, kas izraisa matu izkrišanu pārējās galvas daļās. Lai mati ieaugtu, nepieciešams laiks. Pēc procedūras daļa pārstādīto matu izkritīs 3-6 nedēļu laikā, un sāks ataugt aptuveni 2-4 mēnešu laikā. Pusgada laikā būs atauguši aptuveni 50 % pārstādīto matu un 100% gala rezultāts – dabiski, veselīgi un spēcīgi mati - būs redzams gada vai 14 mēnešu laikā.
Kopējās procedūras izmaksas atkarīgas no nepieciešamo graftu skaita, bet to precīzu daudzumu iespējams noteikt konsultācijā.